Municipal Târgoviște, vicecampioana țării!

CS Volei Alba-Blaj a cucerit în premieră titlul de campioană națională la volei feminin, luni, pe teren propriu, după ce a învins-o pe CS Municipal Târgoviște cu scorul de 3-1 (24-26, 25-17, 25-16, 25-21), în al treilea meci al finalei Diviziei A1.

CS Volei Alba-Blaj, formație antrenată de sârbul Darko Zakoc, s-a încununat campioană la trei ani de la promovarea sa în Divizia A1 și după ce anul trecut cucerea medaliile de bronz.

Formația din Blaj s-a impus cu scorul de 3-0 la general în finala programată după sistemul cel mai bun din cinci jocuri, după ce câștigase primele două partide, ambele la Târgoviște, cu 3-0 și 3-2.

CS Volei Alba-Blaj încheiase sezonul regulat pe locul al doilea, cu 55 de puncte, după campioana en titre, Știința Bacău, cu 59 puncte.

CSM Târgoviște a câștigat primul set al meciului al treilea, cu 26-24, însă gazdele și le-au adjudecat pe următoarele două destul de clar, cu 25-17 și 25-16. În setul patru echipa din Blaj s-a desprins încă de la început, dar apoi oaspetele au revenit și au condus cu 18-16. CS Volei Alba-Blaj a reușit cinci puncte consecutive și a întors scorul, 21-18, câștigând în cele din urmă cu 25-21.

Și pentru CSM Târgoviște a fost prima finală din istoria sa. Podiumul campionatului a fost completat de CSM București.

Sursa: Agerpres