Debut victorios

Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a debutat cu dreptul în noua stagiune a Ligii Naționale. În prima etapă fetele lui Cătălin Tănase au avut de efectuat o lungă deplasare la Iași, acolo unde au întâlnit echipa locală, Politehnica. Târgoviștencele au dominat meciul de la un capăt la celălalt și au reușit să învingă la 18 puncte diferență, scor final 61-79, pe sferturi 12-21, 17-22, 14-14 și 18-22. În această partidă, tehnicianul Municipalului a folosit toate sportivele trecute pe foaia de joc, inclusiv pe cele 3 junioare – Alexandra Ghiță, Daiana Tănase și Anamaria Vîrjoghe. Cea din urmă a prins minute bune pe parchet, având o evoluție care l-a mulțumit pe antrenorul nostru. Monique Coker a fost imperială și în meciul cu Iași. Americanca a terminat în double-double, cu 24 de puncte marcare și 11 recuperări. Lista marcatoarelor a fost completată de Shay Poole 19p, Porchia Green 10p, Larisa Toma, Selena Kirberg, Marta Fodor câte 6p, Raluca Alecu, Elena Dincă câte 3p și Ana Vîrjoghe 2p.

În următorul meci, CS Municipal va întâlni, pe teren propriu, marea rivală, Sepsi Sf. Gheorghe. Meciul se va disputa weekendul viitor.