Victorie lejeră

Echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a trecut fără probleme de codașa clasamentului, Politehnica Național Iași, în primul meci al returului de campionat, susținut sâmbătă seară, în Sala Polivalentă! S-a terminat 75-48 pentru fetele lui Cătălin Tănase, care au reușit să-și recapete moralul după cele două înfrângeri cu Brașov, respectiv Cluj.

În această partidă, tehnicianul târgoviștean și-a permis să folosească și jucătoarele care au prins mai puține minute în meciurile oficiale, singura excepție fiind Raluca Alecu, accidentată. Fetele sub 18 ani au prins minute bune pe teren și au dovedit că nu degeaba au fost aduse la echipa mare. Tânăra Anamaria Vîrjoghe s-a descurcat excelent sub panou, reușind, în cele 23 de minute petrecute în teren, 7 puncte, 4 recuperări, 2 capace și o pasă decisivă. De asemenea, pe tabela de scor au pus puncte și Daiana Tănase și Alexandra Ghiță, toate fiind aplaudate la scenă deschisă de târgoviștenii veniți la Polivalentă, la ora meciului.

Lista marcatoarelor a fost completată de Prorche Poole 15p, Donica Cosby 13p, Monique Coker 12 puncte și 11 recuperări, Porchia Green 8 puncte, Larisa Toma 6 puncte, Marta Fodor 6 puncte și Elena Dincă 4 puncte.

După acest succes, CS Municipal Târgoviște urcă pe locul 3 în clasament (8 victorii / 2 înfrângeri), la egalitate de puncte cu Universitatea Cluj, și cu un punct mai puțin față de prima clasată, Sepsi Sfântu Gheorghe, echipă pe care fetele lui Cătălin Tănase o vor întâlni etapa viitoare.

CSM poate deveni lider dacă va reuși să învingă echipa din Covasna, chiar la ea acasă. În tur, Municipal a trecut de Sepsi într-un meci în care oaspetele noastre au înscris doar 36 de puncte în 40 de minute. 🙂